استنوکارپوس شاخص

معرفی گیاه استنوکارپوس

گیاه استنوکارپوس را بهتر بشناسید!

گیاه استنوکارپوس ،گیاهی است زینتی و زیبا که مقاومت شدیدی به عوامل نامساعد محیطی بخصوص تغییرات شدید درجه حرارت نشان میدهد،در وطن اصلی خود یعنی استرالیا ارتفاع آن به حدود ۳۰ متر در هوای آزاد می رسد ولی در آپارتمان رشدی حدود ۲ متر دارد،برگ ها دارای بریدگی های عمیق و براق و جذاب هستند،گل ها قرمز رنگ و خوشه ای و فقط در گیاهان بالغ ظاهر می شوند،گیاه استنوکارپوس در جوانی احتیاج به قیم دارد ولی با مرور زمان ساقه میتواند روی پای خود بایستند،نسبت به آبیاری بیش از اندازه حساسیت نشان میدهد.

شرایط نگهداری گیاه استنوکارپوس

در زیر به شرایط کلی و مورد نیاز استنوکارپوس پرداخته ایم:

۱)نور:

نزدیک پنجره با نور کافی بهترین مکان برای این گیاه است،گلدان را از معرض نور مستقیم افتاب در امان نگه دارید.

۲)آبیاری:

همیشه خاک گیاه استنوکارپوس را مرطوب نگه دارید،به جز مواقعی که درجه حرارت زیر ۱۰ درجه است،در فاصله بین دو ابیاری اجازه دهید سطح  گلدان خشک شود سپس ابیاری نمایید،در تابستان دو بار در هفته و در زمستان یکبار کافی است.

۳)دما:

حداقل درجه حرارت در زمستان ۴ درجه سانتی گراد و حداگثر ان در تابستان ۲۴ درجه است،گیاه احتیاج شدیدی به هوای مملو از اکسیژن دارد.

۴)رطوبت:

هر هفته دو بار در تمام طول سال گیاه استنوکارپوس را غبارپاشی کنید.

۵)تغذیه:

لیمون و کمپوست بهترین محیط برای رشد ریشه این گیاه است.

۶)گلدان:

گیاه جوان و در حال رشد هر سال دوبار احتیاج به تعویض گلدان دارد،پس از چهار سال و با سنگین شدن گلدان و عدم امکان تعویض آن خاک های سطحی گلدان را با خاک نو و غنی تعویض نمایید.

آشنایی با نشانه های بیماری گیاه استنوکارپوس و درمان آن:

برگ ها گیاه استنوکارپوس رنگ پریده،ساقه ها دراز و گیاه خسته به نظر می اید: نور کافی نیست،گیاه را به محل پر نورتری با اشعه ی غیر مستقیم افتاب منتقل کنید.

برگ ها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنبکوت است: عامل ان کنه ریز قرمز است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

برگ ها خشک میشوند: هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری منتقل و غبار پاشی کنید.

برگ ها زرد میشوند و سقوط میکنند: ابیاری بیش از اندازه است،به خاک های سطح گلدان فرصت دهید در فاصله بین دو ابیاری خشک شوند و پس از ان ابیاری کنید.همیشه سطح خاک را قبل از ابیاری بازدید کنید.

لکه های سوخته روی برگ ها مشاهده میشود: از علائم غبارپاشی در افتاب است،نور عبور داده شده از قطرات آب روی برگ ها مانند عبور نور از شیشه عمل میکند.غبارپاشی را در سایه انجام دهید.
رشد در تابستان متوقف شده است :احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،هر ۲ هفته یکبار طبق دستور عمل کنید.

برگ های گیاه استنوکارپوس گرایش به سفیدی دارند: نور زیاد است،گیاه را به محلی با اشعه ی غیر مستقیم افتاب منتقل کنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ در قاعده ی برگ ها مشاهده میشود: حشره افت عامل ان اتس.با پنبه اغشته به محلول سم لکه ها راخیس نموده و یا گیاه را هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید تا علائم برطرف گردند،گیاه را از مجاورت دیگر گیاهان دور سازید.

برگ ها در حالیکه سبز هستند میریزند :هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

حشرات سبز رنگ با مواد چسبنده در روی هر دو سطح برگ ظاهر شده اند:با سم حشره کش هر هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگ ها گیاه استنوکارپوس سقوط میکنند:گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،غبارپاشی را شروع و ابیاری های بعدی را تنظیم کنید،خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.

منبع: www.bakker.com

سایر مقالات پربازدید:

بررسی کامل گیاه پوتوس قلبی
گیاه فیکوس آمستل را بهتر بشناسید

معرفی و بررسی گیاه آگلونما

برای خرید گیاه استنوکارپوس ،کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *