فیکوس بنجامین شاخص

معرفی گیاه فیکوس بنجامین

گیاه فیکوس بنجامین را بهتر بشناسید!

گیاه فیکوس بنجامین از آن دسته گیاهانی است که در خیلی از خانه ها پیدا می شود ولی افراد کمی هستند که به خوبی از روش های نگهداری آن آگاهند و دقیقا می دانند چطور با گیاه برخورد کنند، در واقع وقتی این گیاه را می خرند پر برگ و شاداب است اما بعد از مدتی ماندن در اتاق آن شادابی روزهای نخست خود را از دست می دهد. این گیاه بسیار زیبا از خانواده انجیر ( موراسه ) که برگ های کوچک با رنگ سفید و سبز به صورت ابلق دارد، معمولا بنجامین را به دلیل حساسیت بالا و مقاومت کم در برابر عوامل محیطی روی فیکوس بنجامین پیوند می زنند تا مقاوم تر شود. فیکوس بنجامین بومی جنوب و جنوب شرقی قاره آسیا و اروپا است و به دلیل شرایط مرطوب و استوایی این منطقه، نگهداری گیاه در پاسیو و فضای خانه انتخاب مناسبی است.

شرایط نگهداری گیاه فیکوس بنجامین

در زیر به شرایط کلی و مورد نیاز فیکوس بنجامین پرداخته ایم:

۱)نور:

نور زیاد و غیرمستقیمی برای زندگی سالم‌تر بنجامین نیاز است. توجه داشته باشید که نور مستقیم باعث صدمه به برگ‌ها می‌شود. نور جنوبی برای آن بهترین حالت است. گیاه فیکوس بنجامین گیاه حساسی است؛ بنابراین گلدان آن را جابه‌جا نکنید.

۲)آبیاری:

در زمان آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود. گیاه فیکوس بنجامین آب ولرم را ترجیح می‌دهد. در تابستان دو بار در هفته و در زمستان ده روز یکبار گیاه خود را آبیاری کنید. مقاومت آن به کم‌آبی، پایین بوده و دچار ریزش برگ می‌شود. برای تأمین رطوبت هر دو روز یکبار غبارپاشی و اسپری برگی را انجام دهید.

۳)دما:

درجه حرارت محیط را در کمترین حالت به میزان ۱۵ درجه سانتی‌گراد و در بیشترین دما به مقدار ۲۴ درجه سانتی‌گراد تحمل می‌کند و به سرما حساس است.

۴)خاک:

بهترین خاک برای این گیاه آپارتمانی، مخلوط خاک‌برگ، خاک باغچه و ماسه است.

۵)تغذیه:

برای تغذیه بنجامین کوددهی را هر دو هفته و به میزان سه گرم در لیتر انجام دهید. در زمان سرما کوددهی را فراموش کرده و برای این منظور از اواخر زمستان تا مهرماه  اقدام کنید.

۶)گلدان:

سعی کنید از گلدان های کوچک استفاده کنید و برای تعویض گلدان حتما به گلخانه دار ها و گل فروشی ها متخصص مراجعه کنید.

آشنایی با نشانه های بیماری بنجامین و درمان آن:

برگ‌های گیاه فیکوس بنجامین رنگ‌پریده و با لکه‌های قهوه‌ای دچار شپش آرد آلود شده است، آنها را با پنبه آغشته به حشره‌کش نفوذی سم‌پاشی کنید. این روند را هر دو هفته ادامه دهید تا علائم از بین بروند.
لکه سیاه و آبکی نشان می‌دهد که بنجامین شما دچار بیماری قارچی شده است. می‌توانید آن را با آب و صابون رقیق تیمار کنید.
برگ‌های زرد نشان از آبیاری زیاد دارد.
زیر برگ‌ها حالت تارعنکبوتی دارد، بدانید که کنه قرمزی در کار است! سم‌پاشی با کنه‌کش یا حشره‌کش، آن را از بین می‌برد.
برگ خشک و شکننده باشد، رطوبت محیط کم است.
برگ‌های جدید کوچک و ریز به شما می‌گویند که فضای کمی برای رشد دارند و یا تغذیه آنها مناسب نیست. گلدان را بزرگ کرده و کوددهی را پیش بگیرید.
برای تمیز کردن برگ، اسپری آب کافی است، به هیچ وجه به سراغ مواد براق کننده نروید.
چنانچه گلدان بنجامین شما جوان است، از قیم استفاده کنید تا زمانی که ساقه و شاخه‌ها چوبی و سخت شود.
اگر برگ سالم و سبز است و ریزش می‌کند، گلدان را به مکان پرنورتر منتقل کنید.

تکثیر فیکوس بنجامین

گیاه فیکوس بنجامین را در بهترین حالت از اواسط بهار تا اوایل تکثیر کنید. تکثیر با قلمه از قلمه انتهایی ساقه به طول ۱۰-۸ سانتی‌متر انجام می‌شود، ولی ریشه‌دار شدن آن به‌سادگی صورت نمی‌گیرد. می‌توانید از هورمون ریشه‌زایی برای سرعت بخشیدن به ریشه دادن قلمه استفاده کنید. برای قلمه گرفتن شاخه حداقل باید یک جفت برگ داشته باشد.ولی توصیه به تکثیر این گیاه نمیکنیم چون موفقیت در تکثیر بنجامین مخصوصا در منازل بسیار کم است.

منبع: www.bakker.com

سایر مقالات پربازدید:

بررسی کامل گیاه استنوکارپوس
گیاه سانسوریا را بهتر بشناسید

معرفی و بررسی گیاه آگلونما

برای خرید فیکوس بنجامین ،کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *