فیکوس شاخص

معرفی گیاه فیکوس آمستل

گیاه فیکوس آمستل را بهتر بشناسید!

گیاه فیکوس آمستل دارای برگ های بلند و باریک براق به رنگ سبز می باشد که به مرور زمان برگ های پایینی گیاه ریزش می کنند و ساقه ی آن نمایان می شود. مراقبت از این گیاه بسیار آسان تر از نژاد های اصلی خود، یعنی بنجامین فیکوس می باشد ولی با این حال اگر به مقدار مناسب آب و نور دریافت نکند دچار ریزش برگ می شود.
گیاه آپارتمانی بنجامین آمستل با نام علمی Ficus Binnendijkii بومی کشور هلند می باشد و دارای نام های دیگری همچون فیکوس برگ دراز و فیکوس آمستل است.
یکی از نکات جالبی که در مورد این گیاه می توانیم اشاره کنیم، تصفیه کنندگی این گیاه است که مناسب برای سلامت هوای منزل و محیط کار شما می باشد.

شرایط نگهداری گیاه فیکوس آمستل

در زیر به شرایط کلی و مورد نیاز فیکوس آمستل پرداخته ایم:

۱)نور:

گیاه فیکوس آمستل به نور غیر مستقیم زیاد نیاز دارد، اگرچه در نور متوسط نیز زنده می ماند. در سطوح پایین تر نور برگ های جدید بیشتری تولید می کند. برای حفظ زیبایی گیاه یک بار در هفته آنرا بچرخانید.

۲)آبیاری:

برای آبیاری این گیاه، صبر کنید تا خاک ۵۰ درصد از رطوبت را از دست بدهد سپس آبیاری نمایید. در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری با آب ولرم برای گیاه مناسب است.

۳)دما:

این گیاه در برابر تغییر دما بسیار مقاوم است. با این حال دمای مورد علاقه این گیاه ۱۹ تا ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد

۴)رطوبت:

یکبار صبح و یکبار هم شب حتما برگها رو اسپری کنید ولی درصورت بروز لکه های قهوه ای روی برگ اب پاشی رو متوقف کنید. این گل بومی فیلیپین و انطرف هاست جاش باید مرطوب باشد.

۵)خاک:

خاک گلکاری زهکشی شده و مخلوطی از پیت ماس، پرلیت، خاک باغچه برای گیاه فیکوس آمستل مناسب می باشد.

۶)تغذیه:

در فصول رشد یعنی بهار و تابستان ماهی یکبار گیاه را با کود گیاهان آپارتمانی یا کود ۲۰-۲۰-۲۰ کوددهی نمایید.

آشنایی با نشانه های بیماری فیکوس آمستل و درمان آن:

برگ های گیاه فیکوس آمستل رنگ پریده و لکه های قهوه ای در زیر انها و ساقه مشاهده میشوند:با پنبه اغشته به سم حشره کش جذبی لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.
لکه های پهن و آبکی و سیاه روی برگهاست:قارچ عامل این بیماری است،خیس نمودن لکه ها با پنبه اغشته با اب صابون درمان این بیماری است.
برگ ها زرد شده و میریزند:ابیاری بیش از اندازه بوده،فاصله بین دو ابیاری را زیادتر کنید،اگر خاک گلدان باتلاقی شده زهکش را باز کنید.
برگ ها زرد رنگ و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم گیاه را سم پاشی کنید،تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.
برگ ها سیاه شده اند:تماس با شیشه سرد پنجره باعث ان است،گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.
برگ ها سالم و سبز هستند،ولی سقوط میکنند:نور کم است،گلدان را به روشنایی ببرید،کم ابی هم باعث این عارضه است،آبیاری را تنظیم کنید،بعضی مواقع سرد شدن ناگهانی اتاق و ابیاری با اب سرد علت ریزش برگ سبز است.
برگ ها گیاه فیکوس آمستل خشک و شکننده هستند:هوای محیط گرم و خشک است،ابیاری را بیشتر کرده و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.
برگ های گیاه فیکوس آمستل جدید ریز و گیاه مریض به نظر میرسد:ریشه ها را بازدید کنید،ممکن است نیاز به گلدان بزرگتر باشد،در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک موثری می کند.

تکثیرگیاه فیکوس آمستل

تکثیر این گل هم با خوابانیدن هوایی و هم با قلمه گیری است البته در منزل به راحتی نمیتوان تکثر کرد زیرا سخت ریشه میدهد ولی قلمه در بهار تابستان  آن هم همراه پودر ریشه زایی و هوای بس ناجوانمردانه شرجی بهترین راه حل است.

منبع: www.bakker.com

سایر مقالات پربازدید:

بررسی کامل گیاه استنوکارپوس
گیاه فیکوس آمستل را بهتر بشناسید

معرفی و بررسی گیاه آگلونما

برای خرید گیاه فیکوس آمستل ،کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *