هدرا شاخص

معرفی گیاه هدرا

گیاه هدرا را بهتر بشناسید!

گیاه هدرا با نام های دیگر پاپیتال، پیچک و عشقه از خانواده آرالیاسه است، هدرا بومی کشورهای شمالی اروپا و آمریکا می باشد.
هدرا گیاهی پوششی و رونده با برگهایی کوچک و زیباست که در بیشه ها و محیط های سایه رشد می کند و برای پوشش دیوارها، حیاط خلوت و محیط هایی که دارای منظره ی زیبایی نیستند و می خواهید با گیاهان زینتی پوشش دهید مناسب است.
پاپیتال برای پوشش زمین هایی که برهنه هستند بسیار مناسب است و حتی از رشد علف های هرز جلوگیری می کند.
هدرا یا پاپیتال دارای واریته های متفاوتی است که نوع ابلق آن دارای رشد کمتری است.برای نگهداری از هدرا در گلدان از قیم استفاده نمایید.

شرایط نگهداری گیاه هدرا

در زیر به شرایط کلی و مورد نیاز هدرا پرداخته ایم:

۱)نور:

نور غیر مستقیم خورشید و محیط سایه روشن از مناسب ترین مکان ها برای رشد گیاه هدرا می باشد، البته نوع ابلق هدرا نیاز به نور بیشتری دارد تا بتواند خوشرنگی خود را حفظ کند.

۲)آبیاری:

وقتی سطح خاک خشک شود مناسبت ترین زمان برای آبیاری می باشد، در تابستان به هفته ای دو بار و در زمستان به هفته ای یکبار آبیاری نیازمند است.

۳)رطوبت:

گیاه هدرا به محیطی مرطوب علاقمند است بدین منظور در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار غبارپاشی برای حفظ رطوبت گیاه لازم می باشد.

۴)تغذیه:

خاک باغچه همراه با خاک برگ برای هدرا مناسب می باشد، ولی بطور کلی هدرا در هر خاک غنی که دارای زهکشی خوبی باشد به راحتی رشد می کند.همچنین در فصل رشد دو هفته یکبار به کود مایع احتیاج دارد.

آشنایی با نشانه های بیماری گیاه هدرا و درمان آن:

اگرمشاهده کردید برگ ها رنگ پریده شده اند و گرایش به سبزی دارند، یا نور خیلی شدید است و یا هوای تاریک است. کمبود عناصر هم میتواند همین علائم را به وجود بیاورد.

برگ های چین وچروکدار و خشک شده معرف هوای گرم محیط است.گیاه هدرا را به محل خنکتری برده و غبار پاشی کنید.

لکه های نقره ای روی برگ ها نتیجه فعالیت حشره آفت است هر دو هفته یکبار باسم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی نمائید.

اگر زخم های سیاه آبکی روی برگ ها مشاهده شد. با هر نوع مایع ضد عفونی کننده، با غلظت کم، لکه ها را خیس کنید و هوای خشک می تواند نوک برگها را خشک و قهوه ای کند. هوای سرد نیز برگ ها ر ا پپیچیده و سبز تیره می کند.

در صورتی که زهکش مناسبی نداشته یاشیم و در نتیجه خاک گلدان باتلاقی شود، برگ های گیاه هدرا سیاه می شوند.اگر هم برگ ها زرد آغشته به تار عنکبوت شدند. باید هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی صورت بگیرد.غبار پاشی در دفع این آفت موثر است گیاه هدرا به کنه قرمز که باعث این آسیب می شود حساس بوده، بنابراین نباید در محیط گرم و خشک قرار بگیرد.

تکثیر گیاه هدرا

گیاه هدرا را می توانید به آسانی از اواسط بهار تا اواخر تابستان تکثیر کنید. البته گیاهانی که در بهار تکثیر می شوند مقاوم تر هستند. با یک چاقوی تیز قلمه های ساقه ای و یا انتهایی را به طول ۱۰تا ۱۲ سانتیمتر، از ساقه های رونده جدا کنید و به روش کشت مستقیم قلمه درون گلدان ، آنها را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر ، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید. خاک را نسبتا مرطوب کنید و با کیسه پلاستیکی شفاف قلمه ها را بپوشانید . بعد از یک ماه ریشه دهی انجام می شود. شما می توانید کیسه پلاستیکی را برداشته و گلدان را در تور مناسب ، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرا دهید. قلمه ها در آب هم ریشه می دهند. هدراها در هوای خنک هم رشد می کنند اما سعی کنید در طول تکثیر ، دمای محیط ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد باشد.

منبع: www.bakker.com

سایر مقالات پربازدید:

فواید گیاهان آپارتمانی
روش هایی برای رشد بهتر گیاهان
معرفی و بررسی گیاه آگلونما

برای خرید گیاه هدرا ،کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *