سیکلامن شاخص

معرفی گیاه سیکلامن

گیاه سیکلامن را بهتر بشناسید!

اسم علمی گیاه نگونسار Cyclamen persicum ، از خانواده Primulaceae می باشد. گیاه سیکلامن دارای ۱۵ گونه مختلف از گیاهان غده دار است که به صورت وحشی در کشورها و جزایر مدیترانه ای یافت می شود. گونه موردنظر ما، بومی کشورهای شرقی مدیترانه ای و ایران است. نام  گیاه سیکلامن در هر منابعی که ذکر شده پسوند پرسیکوم Persicum یعنی ایرانی را به همراه دارد. سیکلامن یک گیاه ملی و ارزشمند ایرانی است.

شرایط نگهداری گیاه سیکلامن

در زیر به شرایط کلی و مورد نیاز سیکلامن پرداخته ایم:

۱)نور:

به مکانی پر نور و روشن نیاز دارند. بخصوص در مورد سیکلامن هایی همانند C. Persicum که در طی پاییز الی بهار فعال هستند محیطی پر نور برای رشد گیاه سیکلامن لازم است و معمولا مشکل آفتاب سوختگی در این فصول پیش نمی آید زیرا اشعه آفتاب به شدت ماه های گرم نیست.اما به هر حال در ماه های پاییز که گاهی در طی روز ممکن است دمای محیط بالا برود مراقب مشکل تابش نور بیش از اندازه آفتاب و آفتاب سوختگی نیز باشید و گیاه را به دور از نور مستقیم آفتاب نگهدارید. نور کم محیط موجب عدم شکل گیری گلها، ریزش غنچه های گل، کم رنگ شدن برگها و بلند شدن بیش از اندازه دمبرگها خواهد شد.

۲)آبیاری:

در طی فصل رشد و فعالیت گیاه سیکلامن باید به خوبی آبیاری شود. اما بین هر دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک کمی خشک شود و سپس گیاه را مجددا آب دهید. آبیاری زیاد و خیس و غرقابی شدن خاک گلدان موجب پوسیدن غده درون خاک خواهد شد.همچنین بهتر است که آب از قسمتهای کناری گلدان به گیاه داده شود و آب را در قسمت مرکزی گیاه و بر روی غده نریزید. آبیاری کم گیاه در طی فصل رشد و خشکی کشیدن آن موجب ریزش برگها و یا غنچه های گل خواهد شد.

۳)دما:

گونه های گیاه سیکلامن یا مقاوم به سرما هستند یا حساس به سرما. سیکلمن پرسیکوم که گونه مورد تظر ماست تنها سرماهای خفیف را می‌تواند تحمل کند و بهتر است که در مکانی با دمای روزانه ۱۸-۱۶  درجه سانتیگراد و شبانه ۱۰-۶٫۵ و حداکثر ۱۳ درجه سانتیگراد نگهداری شوند .
دمای بیش از ۲۰ درجه می‌تواند موجب به خواب رفتن گیاه و غیر فعال شدن آن شود. زیرا سیکلامن از جمله نمونه هایی است که در زمستان و بهار فعال است و دوران استراحت آن در تابستان است بنابراین گرم بودن محیط در طی زمستان یا بهار علاوه بر عدم باز شدن گلها و یا ریز شدن بیش از اندازه آنان، موجب رسیدن پیغام اشتباه به گیاه می‌شود و گیاه زودتر به خواب خواهد رفت.

۴)تغذیه:

خاک باید زهکش خوبی داشته باشد. از جمله مخلوط های کاشتی که استفاده می‌شود می توان به این موارد اشاره کرد:  دو قسمت پیت موس+ یک قسمت لوم(یا خاک با کیفیت باغچه)+ یک قسمت شن و یا دو قسمت خاک برگ +یک قسمت شن و یا یک قسمت شن +یک قسمت پیت موس.
عدم شکل گیری گلها و یا برگهای ریز و رنگپریدگی برگها نشانه کمبود مواد غذایی است. برای کوددهی می‌توان هر ماه یک مربته از کودهای مخصوص گیاهان زینتی البته با نصف غلظت معمول استفاده کرد.
کوددهی بیش از اندازه موجب رشد رویشی فراوان برگسار و عدم گلدهی این گیاه خواهد شد. در اثر تغدیه فراوان و اشتباه برگها ممکن است آنقدر متراکم شوند که اصطلاح برگ کلمی به آنان اطلاق می‌شود .
همچنین مصرف بیش از اندازه کود می‌تواند منجر به ریزش گلهای گیاه شود. تعویض گلدان گیاه سیکلامن معمولا هر دو سال یکبار مورد نیاز است و در هنگام استراحت و رکود گیاه این کار را انجام دهید.

آشنایی با نشانه های بیماری گیاه سیلامن و درمان آن:

سوختگی گیاه و عدم رشد که علت آن نورهای شدید و طولانی مدت است.

پوسیدن گیاه سیکلامن که علت آن می تواند کاشت عمیق باشد. برآمدگی انتهای ساقه (ژوخه) باید در سطح خاک قرار گیرد.

علت ریزش برگ ها می تواند کم آبی یا خشک بودن محیط بباشد. باید رطوبت هوا را بالا برده و آبیاری به اندازه کافی باشد.

علت ریزش جوانه گل می تواند دمای بالا، نور کم، آب کم یا کود بیش از حد باشد.

علت تاخیر در گلدهی ممکن است دمای بالا یا پایین، نور ناکافی، تغییرات میزان مواد غذایی، بزرگی بیش از حد گلدان و تفاوت های ژنتیکی. باشد.

اگر گل های خیلی کوچک هستند دمای بالا، کود زیاد، یا ژنتیک. میتواند یکی از عوامل آن باشد.

تکثیر گیاه سیکلامن

تکثیر گیاه سیکلامن از طریق ۱- کشت بذر  ۲- تقسیم بخش ژوخه‌ای ۳- تکثیر سیکلامن از طریق برگ

بذرها را میتوان بعد از رسیدن و قهوه ای شدن میوه ها و باز شدن آنان ، از میوه ها در آورد و  قبل از سرد شدن هوا و در بستری سبک (به عنوان مثال مخلوط کاشت حاوی پیت موس) در عمق ۰٫۵ سانتیمتری کاشت. در واقع هر مقدار که بذر تازه تر باشد درصد جوانه زنی آن نیز بیشتر است.
بستر کاشت باید در تاریکی و به خوبی مرطوب نگه داشته شود تا بذرها جوانه بزنند. توجه کنید که بذرها را نباید عمیق کاشت و همچنین بذرهای گیاه سیکلامن به تاریکی برای جوانه زنی نیاز دارند . بنابراین باید بستر کاشت را در مکانی تاریک گذاشت تا به جوانه زنی کمک شود.
مرطوب کردن بذرها به مدت ۱۲ساعت به جوانه زنی آنها کمک می‌کند . جوانه زنی بذرها با وجود دمای ۱۵٫۵-۱۲٫۷ درجه سانتیگراد در حدود ۶۰-۳۰روز و در برخی از گونه های دیگر این گیاه در حدود ۱۰-۶ هفته  طول می‌کشد.
گیاهان کوچک را زمانی که ۴-۳ برگ دارند می توان از بستر کاشت اولیه به بستر کاشت دوم منتقل کرد. یعنی گیاهان جوان را در گلدانهایی کوچک به شکل مستقل از دیگران کاشت. با ادامه رشد گیاهان جوان می‌توان از برنامه کوددهی هر ماه یک مرتبه البته با نصف غلظت معمول استفاده کرد. تولید گیاه گلدار از طریق کاشت بذر سیکلامن نیز در حدود ۱۵-۹ ماه به طول می‌کشد.
تقسیم غده روش دیگر تقسیم گیاه سیکلامن است. البته هر غده باید حاوی جوانه باشد تا این جوانه بعد بتواند رشد کند و برگسار را شکل دهد. تقسیم غده در زمان رکود و استراحت گیاه انجام می‌گیرد.

منبع: www.bakker.com

سایر مقالات پربازدید:

فواید گیاهان آپارتمانی
روش هایی برای رشد بهتر گیاهان
معرفی و بررسی گیاه آگلونما

برای خرید گیاه سیکلامن ،کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *