کردیلین شاخص

معرفی گیاه کردیلین

گیاه کردیلین را بهتر بشناسید!

گیاه کردیلین با نام علمی “Cordyline terminalis” یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار می باشد که بومی جنوب شرقی آسیا است. کردیلین گیاهی رطوبت دوست است که دارای برگ های نیزه ای به رنگ سبز تیره و براق می باشد که حاشیه آن قرمز و متمایل به ارغوانی است.
گیاه کردیلین در شرایط مناسب می تواند تا ارتفاع ۴ متر رشد کند و این مقدار در گلدان حدودا به یک متر می رسد. گل کردیلین استرالیس به رنگ زرد و قرمز هستند که میوه های قرمز با مصرف خوراکی و کاربردی می دهند. این گیاه مخصوص نواحی گرم و مرطوب بوده و در آپارتمان نیز باید رطوبت نسبی هوا زیاد باشد تا خوب رشد کند.

شرایط نگهداری گیاه کردیلین

در زیر به شرایط کلی و مورد نیاز کردیلین پرداخته ایم:

۱)نور:

در مکانی که نیمه سایه است تا مکانی پر نور و روشن به خوبی رشد می‌کند. اما تابش نور مستقیم بخصوص در روزهایی که دمای هوا بالا است به برگ ها آسیب می‌رساند.  اما زمانی که دمای هوا معتدل و میانه است وجود ۳-۲ ساعت نور مستقیم در صبح گاه به شکل گیری و تثبیت رنگ درخشان قرمز رنگ برگهای گیاه کمک می کند.

۲)آبیاری:

در طی روزهای گرم به هیچ عنوان خاک گلدان نباید بین دو آبیاری خشک شود. همچنین هر مقدار تابش نور آفتاب بر گیاه کردیلین بیشتر باشد این گیاه به آب بیشتری نیز نیاز دارد. خشکی هوا موجب سوختن نوک برگها و قهوه‌ای شدن آنان می‌شود. بنابراین گیاه را مرتبا غبارپاشی کنید.

۳)دما:

دمای ۲۱-۱۸ درجه سانتیگراد برای رشد این گیاه مناسب است. اگر دما به زیر ۱۳ درجه سانتی گراد برسد ابتدا برگهای گیاه می‌پوسند و می‌ریزند و با سردتر شدن هوا در نهایت گیاه از بین خواهد رفت.

۴)تغذیه:

خاک باید زهکش خوبی داشته باشد تا از غرقابی شدن بستر جلوگیری شود. می‌توان از مخلوط پیت موس یا کوکوپیت + خاک برگ+ خاک معمولی استفاده کرد.ریز و کوچک شدن برگ ها نشانه کمبود مواد غذایی است که در این صورت می‌توان هر سه ماه یکبار از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی همانند فرمول ۱۰-۱۰-۱۰  استفاده کرد. در طی ماه های زمستان این گیاه را کود ندهید.

۵)رطویت:

ابتدا یک زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و تا نیمه دیواره آن در آن آب بریزید. گلدان گیاه کردیلین را بر روی سنگریزه ها قرار دهید . توجه داشته باشید که انتهای گلدان با آب در تماس نباشد. گرمای محیط موجب تبخیر تدریجی آب موجود در زیر گلدانی می‌شود و رطوبت هوای اطراف این گیاه را تامین خواهد کرد.

آشنایی با نشانه های بیماری گیاه کردیلین و درمان آن:

علت سوختگی نوک برگ های گیاه کردیلین : این گیاه به فلوراید موجود در آب حساس است و نوک و حاشیه برگهای آن در اثر وجود فلوراید خواهد سوخت و در شرایط حاد حتی ممکن است نواحی داخلی پهنه برگ نیز قهوه ای شود و تمامی برگ از بین برود. بنابراین آب مصرفی را حدود ۴۸ ساعت به کناری بگذارید و بعد از آن در آبیاری این گیاه استفاده کنید. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدن برگها و ریزش آنان می‌شود. همچنین خشکی هوا موجب سوختن نوک برگ ها و قهوه‌ای شدن آنان می‌شود.

علت چروکیده شده برگ های کوردیلین : در دمای بیش از ۲۴ درجه سانتیگراد گیاه را غبارپاشی کنید و این عمل را در آفتاب انجام ندهید زیرا برگ های گیاه خواهند سوخت. هوای گرم در ابتدا موجب سوختن نوک برگ ها می‌شود و در صورت ادامه این شرایط برگ ها چروکیده و خشکیده می‌شوند.

علت زرد شدن برگ های گیاه کردیلین : کمبود نور نیز موجب کم رنگ شدن برگ ها و از بین رفتن رنگ زیبای برگ های کردیلین بخصوص در انواع برگ قرمز می‌شود و پهنه برگها تقریبا سبز رنگ می‌شوند. همچنین استفاده بیش از اندازه از کود می‌تواند علاوه بر اینکه موجب کاهش رنگ برگها در ارقام رنگین شود فعالیت کنه تار عنکبوتی موجب زردی برگ ها می‌شوند و زیر آنان تار عنکبوت تشکیل می‌شود. شپشک آرد آلود نیز گاهی در زیر برگ ها و بر روی ساقه گیاه مشاهده می‌شود  و شته نیز گاهی این گیاه را مورد حمله قرار می‌دهد. تریس نیز آفت دیگری است که گاهی بر روی این گیاه فعالیت می‌کند که در این صورت رگه های خاکستری- نقره ای در محلی که این آفت از شیره گیاهی تغذیه کرده است ایجاد می‌شود. برای مبارزه با آفات می‌توان از سموم سیستماتیک استفاده کرد.

تکثیر گیاه کردیلین

تکثیر با پاجوش: گیاه کردیلین به دلیل داشتن ریزوم، پاجوش تولید می‌کند که می‌توان آنان را از گیاه مادری جدا کرد و به شکل مستقیم کاشت.در هر زمان از سال نسبت به جدا سازی پاجوشها می توان اقدام کرد اما در اوخر فصل زمستان و یا اوایل بهار این عمل توصیه میشود. گیاه را از گلدان در میآوریم و با وسیله ای تیز پاجوش را از گیاه مادری جدا میکنیم.

قلمه با ساقه: از تمامی قسمتهای ساقه می توان قلمه تهیه کرد . ابتدا اولین برش را می توان از زیر ناحیه رویش برگها ایجاد کرد. قلمه ها را بایددر بستر سبک که رطوبت را نیز به خوبی نگه می دارد و در عین حال زهکش مناسب دارد کاشت. گذاشتن قلمه های این گیاه در آب نتیجه خوبی نخواهد داشت.
بعد از قرار دادن قلمه ها در بستر کاشت، گلدان را در مکانی گرم، مرطوب و با نور ملایم البته کاملا بدور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. با کاشت عمیق قلمه ها در واقع گیاهی کوتاه قامت تر در آینده خواهید داشت که از نظر ظاهری پر پشت تر نیز به نظر خواهد آمد.

تکثیر با بذر: بذرها را می‌توان از اواخر تابستان الی اوایل زمستان کشت کرد. بذرها بر روی بستری که بافت سبکی دارد همانند مخلوط پیت موس و پرلایت قرار می‌گیرند و روی آنان به ارتفاع ۰٫۵ سانتیمتر پیت ریخته می‌شود. بستر کشت همیشه باید مرطوب نگه داشته شود. گیاهان جوان زمانی که ۱۰-۸ سانتیمتر طول داشتند می‌توانند به گلدان هایی جداگانه و مستقل منتقل شوند.

منبع: www.bakker.com

سایر مقالات پربازدید:

بررسی کامل گیاه پوتوس قلبی
گیاه فیکوس آمستل را بهتر بشناسید

معرفی و بررسی گیاه آگلونما

برای خرید گیاه کردیلین ،کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *