کروتون شاخص

معرفی گیاه کروتون

گیاه کروتون را بهتر بشناسید!

اسم علمی کرچک هندی Codiaeum variegatum ، از خانواده Euphorbiaceae  میباشد. گیاه کروتون دارای ۱۵ گونه مختلف از نوع درختچه های همیشه سبز است. گونه مورد نظر بومی مالزی می باشد.
در گلدان ارتفاعآن به ۶۰ سانتی متر و گسترش آن به ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می رسند. در خارج از گلدان ارتفاع این گیاه از ۳ متر تجاوز می کند.برگ های کروتون معمولا  مخلوطی ازسبز، سفید ، زرد، قرمز، صورتی، سیاه و نارنجی می باشد. شکل برگها متنوع از خطی تا تخم مرغی است.

شرایط نگهداری گیاه کروتون

در زیر به شرایط کلی و مورد نیاز کروتون پرداخته ایم:

۱)نور:

به نور کنار پنجره نیاز دارد، ولی باید توجه داشت که نور مستقیم آفتاب در تابستان به گیاه کروتن زیر دو سال صدمه وارد می کند.
در صورت اینکه در محیطی که گیاه کروتون را نگه داری میکنید نور کافی وجود ندارد می توانید از لامپ رشد گیاه استفاده نمایید. سایه رنگ ها را از بین می برد، حتی الامکان از جابجایی گیاه خودداری کنید.

۲)آبیاری:

بین دو آبیاری حتما خاک خشک شود، و موقع آبیاری گیاه باید سیراب گردد.

۳)دما:

سعی گردد درجه حرارت ثابت نگه داشته شود، در تابستان ۲۷ درجه و در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد بهترین شرایط حرارتی برای این گیاه است.

۴)تغذیه:

بهترین خاک برای گیاه کروتون مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه شسته نرم است، کف گدان باید دارای مقداری ماسه و ریگ باشد تا آب اضافی از لگدان خارج شود.در فصل های رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار از تقویت کننده های محلول همراه با آب استفاده گردد.

آشنایی با نشانه های بیماری گیاه کروتون و درمان آن:

در صورت اینکه برگ ها کم رنگ هستند و رنگ سبز روشن به خود گرفته اند حتما محیط کم نور است، باید با تهیه ال ای دی رشد گیاه، نور گیاهتان را تامین نمایید.

در صورت اینکه برگ ها گیاه کروتون با لکه های قهوه ای سقوط می کنند حتما هوای محیط آلوده به گاز آشپزخانه یا گاز نفتی است، علت را برطرف کنید.

در صورت اینکه برگ ها زرد رنگ شده و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت شده حتما آکنه ریز قرمز رنگ عامل آن است، با سم کنه کش هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید، غبارپاشی در کاهش آفت موثر است.

ساقه پوسیده و برگ ها می ریزند: باید آبیاری بیش از اندازه عامل آن باشد، در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان کامل خشک شود و سپس آبیاری کنید.

برگ ها گیاه کروتون در تمام اندام گیاه می ریزند: با تغییرات شدید درجه حرارت این اتفاق می افتد، درجه حرارت محیط را ثابت نگه دارید.

منبع: www.bakker.com

سایر مقالات پربازدید:

فواید گیاهان آپارتمانی
روش هایی برای رشد بهتر گیاهان
معرفی و بررسی گیاه آگلونما

برای خرید گیاه کروتون ،کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *