بگونیا شاخص

معرفی گیاه بگونیا

گیاه بگونیا را بهتر بشناسید!

گیاه بگونیا ، گیاهی چند ساله و اکثر گونه‌های آن، همیشه سبز است. این گل، گیاهی تک پایه می باشد، یعنی گل های نر و ماده آن بر روی یک گیاه قرار دارند. گیاه بگونیا را به ۳ دسته غده دار، ریزوم دار و ریشه فیبری تقسیم می کنند. ولی گ لهای این گیاه در همه انواع، همانند هم است. گل های نر معمولا زیباست و گلهای ماده را با تخمدان بالدارش میتوان به آسانی از گلهای نر تشخیص داد.
گل های نر دارای ۴ گلبرگ است که دوگلبرگ کوچکتر از گلبرگ های دیگر است و گل ماده ۵ تا ۴ گلبرگ هم اندازه دارد.

شرایط نگهداری گیاه بگونیا

در زیر به شرایط کلی و مورد نیاز بگونیا پرداخته ایم:

۱)نور:

بگونیا گیاهی سایه پسند است و به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد.

۲)آبیاری:

این گیاه به آبیاری متوسط تا زیاد نیاز دارد. در تابستان هفته‌ای ۲ بار و در زمستان هفته ای ۱ بار ابیاری مناسب است. همچنین لازم به توضیح است، در زمستان سطح خاک قبل از آبیاری باید خشک شده باشد وگرنه باعث پوسیدگی غده ها می شود.

۳)دما:

درجه حرارت مناسب برای گیاه بگونیا، در تابستان حداکثر ۲۱ درجه و در زمستان حداقل ۱۶ درجه سانتیگراد است. همچنین لازم است در زمستان غده ها را در محل سرد و خشک با دمای ۱۳ درجه نگه دارید.

۴)تغذیه:

خاک مناسب برای کاشت گیاه بگونیا، خاک کمی اسیدی با زهکشی مناسب است. مخلوطی از تورب، خاکبرگ نرم و ماسه برای کاشت این گیاه توصیه میشود.میزان نیاز کودی این گیاه، یک گرم در لیتر هفته ای یکبار از فروردین تا آبان است.

آشنایی با نشانه های بیماری گیاه بگونیا و درمان آن:

پوسیدگی فوزاریوی ساقه Fusarium stem rot:نشانه های بیماری به صورت زردی یک یا چند برگ در یک طرف ساقه نمایان می شود.در آلودگی شدید،برگ ها پژمرده و ساقه نکرزه می پوسد.آوندهای گیاه قهوه ای تا قهوه ای متمایل به قرمز شده روی ساقه های مبتلا در نواحی مرطوب اندام های بارده قارچ به رنگ سفید متمایل به زرد تشکیل می گردد.عدم آبیاری بارانی و محلولپاشی با سموم مسی در کنترل و کاهش بیماری مؤثر است.

لکه برگی قارچی Myrothecium leaf spot:قارچ عامل بیماری لکه های قهوه ای سوخته در قسمت هایی از برگ که به صورت مکانیکی زخمی شده اند ایجاد می نماید.
لکه ها در صورت گسترش،قسمت اعظم سطح پهنک برگ را فرا می گیرد.سمپاشی با سمومی نظیر مانکوزب و زینب از بروز و گسترش علائم جلوگیری می نماید.

سوختگی در اثر بوتریتیس Botrytis blight:این بیماری در اثر قارچ بوتریتیس ایجاد می شود.نقاط آلوده بر روی گلبرگها به صورت لکه های ریز سریعاً پیشروی نموده،وسیع و خاکستری می شود.در مراحل پیشرفته گلها و برگها از کپک خاکستری پوشیده می شود این قارچ معمولاً بافتهای مسن و ضعیف را مورد حمله قرار می دهد.کاربرد مانکوزب به مقدار ۰/۷۵ درصد در کنترل بیماری مؤثر است.

لکه برگی باکتریایی Bacterial leaf spot:علائم بیماری در ابتدا به صورت لکه های کوچک،شفاف در قسمتهای مختلف پهنک برگ ظاهر شده و به تدریج وسیع و به صورت لکه های قهوه ای به نظر می رسد.بافت های قسمت مرکزی لکه ها خشکیده و لکه ها به صورت گرد و یا زاویه دار به نظر خواهند رسید در صورتی که باکتری به دمبرگ ها حمله نماید باعث شکستن و ریزش قبل از موعد برگها خواهد شد.ساقه ها نیز مورد حمله باکتری قرار گرفته که باعث پوسیدگی نرم و در نهایت مرگ بوته ها می شود.در گلخانه های گرم و خیلی مرطوب مرگ گیاه سریعتر اتفاق می افتد.برای مبارزه باید از پایه های سالم جهت تهیه قلم استفاده نمود و گلدان های مشکوک و بیمار را از گلخانه حذف کرد.در صورت لزوم برای جلوگیری از ابتلاء قلمه ها به بیماری باید اقدام به ضدعفونی خاک و وسایل قلمه زنی نمود.پاشیدن محلول های مسی به خصوص محلول بردو یک درصد جهت جلوگیری از گسترش بیماری توصیه می شود.

سفیدک پودری گیاه بگونیا Powdery mildew:گل،برگ و ساقه گیاه بگونیا توسط پودر سفید رنگی که از اندامهای مختلف قارچی تشکیل شده پوشیده می گردد.عامل بیماری باعث ایجاد بافت مرده قرمز رنگی در اطراف لکه های آلوده شده و در شرایط مرطوب گلخانه سبب پوسیدگی و لهیدگی اندام های مختلف گیاهی خواهد شد.در صورت آلودگی بوته ها می توان از قارچکشهایی نظیر الوزال،به میزان ۲ تا ۳ در هزار و کاراتان ۱ در هزار استفاده نمود.سموم قارچکش جدید نظیر Afugan،Baymat،Nimrod در کنترل بیماری تأثیر بی نظیر دارد.جهت مبارزه در یک دوره بلند مدت قارچکش Bayfidan به مقدار ۰/۰۱ درصد در آب آبیاری توصیه می گردد.

ویروس پژمردگی لکه ای گوجه فرنگی روی گیاه بگونیا Tomato spoted wilt virus:ویروس عامل بیماری دارای دامنه میزبانی وسیعی بوده و به وسیله عصاره گیاهی وتریپس Frankliniella occidentalis قابل انتقال است.برگ های آلوده رنگ پریده و بر روی آنها نقاط گرد و حلقوی تشکیل می گردد.برگهای تازه روئیده دارای رشد بسیار کند و نقاط سایه روشن زیادی در این برگ ها قابل مشاهده است در گونه هایی از گیاه بگونیا باعث ایجاد نقاط نکروتیک و خشکیده در قسمت رویی محل اتصال پهنک به دمبرگ می شود.رعایت بهداشت در حین نقل و انتقال نشاءها و استفاده از سموم حشره کش نفوذی جهت از بین بردن تریپس در کنترل آلودگی نقش مؤثری خواهد داشت.

منبع: www.bakkre.com

سایر مقالات پربازدید:

فواید گیاهان آپارتمانی 
معرفی گیاه دیفن باخیا
بررسی گیاه سانسوریا

برای خرید گیاه بگونیا ،کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *