لیندا شاخص

معرفی گیاه لیندا

گیاه لیندا را بهتر بشناسید!

این گیاه به نخل دم اسبی و لیندا مشهور است . گیاه لیندا بومی جنوب غرب آمریکا و مکزیک است و به زندگی بیابانی عادت دارد. برگ های آن باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم ، مجنون و آویزان و فنری است. این برگ ها سطح مقطع کمی دارند تا مانع از هدر رفتن آب گیاه شوند. حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است. پایه بسیار بزرگ و ورم کرده گیاه، آب را در خود ذخیره می نماید.
ارتفاع گیاه لیندا ممکن است به دو متر هم برسد. با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی می روید که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فوراً حذف گردند. نگهداری از آن برای باغبان های آماتور نیز ساده است. زادگاه آن مکزیک است، برگ ها باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم، مجنون و آویزان و فنری، حالت زیبای آن ناشی از سرازیر دشن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالا، انتهای ساقه ضخیم و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است، در زبان عامه به لیندا معروف است، به خاطرنوع خاص برگ ها و ساقه آن به عنوان گیاه گلدانی منفرد نگهداری می گردد، با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی می ریود که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فوراً حذف گردند. گیاه لیندا دارای ۲۴ گونه از درختچه ها و درختهای همیشه سبز میباشد.برگ های لیندا مجنون ، آویزان ، باریک ، کشیده ، ضخیم و مقاوم که طولشان تا ۱٫۸ متر رسیده و عرضشان کمتر از ۲٫۵ سانتیمتر می باشد. رنگ برگ ها سبز تا سبز مایل به تیره و حالت زیبای لیندا ناشی از خمش برگها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست.رنگ گل های آن سفید مایل به کرم است و به ندرت و فقط بر روی گیاهان مسن بخصوص در تابستان ظاهر میشود.

شرایط نگهداری گیاه لیندا

در زیر به شرایط کلی و مورد نیاز لیندا پرداخته ایم:

۱)نور:

در جایی از آپارتمان به خوبی رشد می کند که نور مستقیم خورشید به جز ماههای تیر و مرداد روزانه چهار ساعت یا بیشتر در آنجا بتابد. در شرایطی که پرورش آن با نور مصنوعی فراهم شود نباید از حداقل هشتصد شمع و مدت تابش آن از ۱۲ ساعت در روز کمتر باشد.

۲)آبیاری:

به دلیل خصوصیات گیاه لیندا برای زیست در شرایط طبیعی خودش ،گیاه لیندا قادر است تا یک سال آب را در ساقه خود ذخیره کند. بهتر است رطوبت خاک پایین باشد و خاک در بین دو آبیاری کاملا خشک شود . در طول فصل رشد بهتر است گیاه هر سه هفته یک بار آبیاری شود و در طول زمستان به نظر میرسد که بار آبیاری برای گیاه کافی است یعنی به اندازه ای که مانع از پژمردگی برگهای گیاه شود . آبیاری بیش از حد به گیاه لیندا متداولترین علت آسیب و نابودی گیاه است.

۳)دما:

حرارت بالا را دوست دارد اما با حرارت متوسط نیز سازگار است . در دامنه دمایی ۱۲ تا ۲۱ درجه رشد کرده و به سرما حساس است . دمای لازم برای زمستان گذرانی حداقل در حدود ۱۰ درجه سانتیگراد است .

۴)رطوبت:

برای گیاه لیندا ،در تمام طول سال هفته ای یکبار غبارپاشی کافی است،در مواقعی که درجه حرارت زیر ۱۰ درجه است غبارپاشی نکنید.

آشنایی با نشانه های بیماری گیاه لیندا و درمان آن:

برگ های جدید ظاهر نمیشوند و گیاه پژمرده و خسته است:یا نور کافی نیست که گلدان را به محل روشن تری منتقل کنید و یا اینکه تغذیه مصنوعی به تاخیر افتاده است،گیاه را طبق دستور تغذیه کنید.
 
برگ های سطوح خارجی زرد شده و یکی پس از دیگری می افتند:ابیاری بیش از اندازه انجام شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،زهکش را بازدید کنید،زیر گلدانی فاقد اب باشد.
 
ساقه منقبض و چروک است:گیاه لیندا تشنه است،گلدان را درون تشت پر از اب قرار دهید،ابیاری را تنظیم کنید.
 
برگ ها خشک شده و میریزند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید،غبارپاشی را فراموش نکنید.
 
لکه های سوخته روی برگ ها مشاهده میشود:عامل ان غبارپاشی در افتاب است،در سایه غبارپاشی کنید.
 
لکه های قهوه ای در سطح زیرین برگ ها مشاهده میشود:عامل ان افت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند،لکه ها را میتوانید با پنبه اغشته به محلول سم نیز مسموم کنید.
 
زخم های سفید رنگ پنبه ای در هر دو طرف برگ مشاهده میشود:حمله افت باعث ان است،با سم حشره کش نفوذی هر ۲ هفته یکبار سمپاشی و یا اینکه با پنبه خیس اغشته به محلول سم لکه ها را مسموم کنید.
 
برگ ها سقوط میکنند:هوا خیلی سرد است،گیاه لیندا را به محل گرمتری منتقل کنی.
 
برگ های مجنون و اویزان دم اسبی لیندا در صورتی زیبا تر است که گلدان ان در بلندی و یا روی چهارپایه ای قرار گیرد،قاعده ضخیم و گوشتی ساقه زمانی کاملا نمایان است که گیاه به صورت سطحی در گلدان کاشت شود.

تکثیر گیاه لیندا

کاشت بذر در خاک پیت در هوای گرم،ریشه دار نمودن جوانه های ظاهر شده روی ساقه گیاه لیندا.

منبع: www.bakker.com

سایر مقالات پربازدید:

نشانه های بیماری گیاه شفلرا و درمان آن
فواید گیاهان آپارتمانی
شرایط کلی نگهداری گیاهان آپارتمانی

برای خرید گیاه لیندا ،کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *