آرالیا شاخص

معرفی گیاه آرالیا

گیاه آرالیا را بهتر بشناسید!

گیاه آرالیا متعلق به خانواده آرالیاسه برگ ها شبیه پاپیتال  و پنجه ای با هفت بریدگی عمیق،همیشه سبز،با رنگ سز روشن و براق،سریع الرشد و ارزان . نگهداری آن ساده است،در بعضی کتب،آن را به نام (فاتسیاژاپونیکا) میشناسند،برگ ها نسبت به ماده ی براق کننده ی شیمیایی حساس هستند،در اواسط تابستان گل های سفید ریز به صورت خوشه ظاهر می گردد،احتیاج به هور بیشتری دارد.

شرایط نگهداری گیاه آرالیا

در زیر به شرایط کلی و مورد نیاز آرالیا پرداخته ایم:

۱)نور:

گیاه آرالیا اگر چه مکان های پر نور را ترجیح میدهند ولی در نیم سایه و نیم آفتاب قابل نگهداری هستند.

۲)آبیاری:

آبیاری با خشک شدن خاک انجام شود. در زمستان هفته ای یکبار به آبیاری احتیاج دارد.

۳)دما:

قابلیت تحمل زیادی دارند و در درجه حرارت  صفر تا ۲۱ درجه ی سانتی گراد به رشد خود ادامه میدهد.

۴)رطوبت:

گیاه آرالیا نیازمند رطوبت بالا میباشد به طوری که در تابستان لازم است هر روز آبپاشی شود. همچنین برای تامین رطوبت میتوانید ظرفی پر از اب در کنار آن قرار دهید و یا زیر گلدانی بزرگ تری انتخاب کرده و آنرا پر از سنگ کرده و تا نیمه ی آن را پر از آب کنید و گلدان را بر روی آن قرار دهید به نحوی که کف گلدان با آب در تماس نباشد.

۵)تغذیه:

برای بهبود رشد گیاه بهتر است هر ۲ هفته یکبار ۳ گرم در لیتر تقویت کننده به گیاه داده شود.

۶)خاک:

خاک مناسب برای گیاه آرالیا ، کمپوست با زهکشی خوب میباشد.

۷)گلدان:

زمان مناسب برای کاشت گیاه آرالیا و یا تعویض گلدان آن در فصل بهار و در ماه های اردیبهشت و خرداد میباشد. بهتر است هر سال اقدام به تعویض گلدان کرده و گلدان آن را یک سایز بزرگتر کنید.

آشنایی با نشانه های بیماری آرالیا و درمان آن:

ساقه ها دراز و منحرف و گیاه خیلی بزرگ شده است: اگر زمستان است و هوا خیلی گرم،گیاه را به محل سردتری منتقل نموده و شاخه ها را هرس کنید.گل ها ظاهر نمیشوند: گلدان ها خیلی بزگر هستند.در اوایل بهار به گلدان ها ی کوچکتری منتقل نموده.تغذیه مصنوعی را شروع کنید تا غنچه ها ظاهر شوند.
گلها می ریزند و برگ ها خم میشوند: عامل آن آبیاری بیش از اندازه،تشنگی و یا گرم بودن هوا است.شرایط را بازدید و محیط را مساعد کنید.
برگ ها گیاه آرالیا رنگ پریده هستند: نور کافی نیست،گیاه را به محل روشنتری منتقل نموده و مواظب اشعه ی مستقیم خورشید باشید.
لکه های قهوه روی برگ مشاهده میشود: نور آفتاب خیلی شدید است.گلدان ها را بع محل تاریکتری و با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.
زخم های قهوه ای روی برگها مشاهده می گردد: عامل آن وجود دود و گاز آشپزخانه در محیط است.گلدان ها را به محیطی با هوای مملو از اکسیژن منتقل نمایید.
سطح زیرین برگها دارای تار عنکبوت،برگ ها رنگ خود را ازد ست داده و در نهایت سقوط میکنند: کنه ریز قرمز عامل آن است،هر هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستوریاه را سمپاشی نمایید،تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.
حشراتی در اطراف گلها در پروازند:هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی نمایید تا حشرات از بین بروند.
برگ های جدید خیلی ریز هستند: خاک گیاه از عناصر غذایی در کمبود است،آن را طبق دستور هر دو هفته یکبار تغذیه ی مصنوعی نمایید.
زخم های سفید پنبه مانند روی برگ ها و قاعده ی آنها مشاهده میگردد: حشره ی آفت عامل آن است،با سم حشره کش نفوذی هر هفته بر گها را سمپاشی کنید تا علائم از بین برود،با پنبه آغشته به محلول سم نیز میتوانید لکه ها را خیش کنید.
روی برگ ها زخم های دیسک مانند مشاهده می گردند:حشره ی آفت عامل آن است.زخم ها را با پنبه آغشته به سم حشره کش خیس نموده و پس از ۴۸ ساعت دیسک ها را با پارچه پاک کنید.
قاعده ی ساقه پوسیده است: هوا خیلی سرد و مرطوب است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود.سپس آبیاری کنید.
برگ ها گیاه آرالیا میریزند: گیاه خیلی تشنه است و هوا خیلی خشک،گلدان ها را به مدت ده دیقه دردون تشت یا سطل پر از آب وارد کنید و سپس خارج کنید،آبیاری را تنظیم نمایید.

تکثیر گیاه آرالیا

ریشه دار نمودن قلمه های پاشنه دار در دمای ۱۸ درجه ی سانتی گراد در بهار

منبع: www.bakker.com

سایر مقالات پربازدید:

بررسی کامل گیاه استنوکارپوس
گیاه سانسوریا را بهتر بشناسید

معرفی و بررسی گیاه آگلونما

برای خرید گیاه آرالیا ،کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *