پپرومیا شاخص

معرفی گیاه پپرومیا

گیاه پپرومیا را بهتر بشناسید!

گیاه پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده،منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛
حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.
گیاه پپرومیا اگرچه رشد سریعی ندارد، ولی در هر شرایطی در آپارتمان پرورش می یابد. معمولاً آنها را در تراریوم وباغ شیشه ای یا مجموعه ی گل های یک سبد پرورش می دهند. اگرچه تعداد انواع این خانواده بسیار زیاد است، ولی فقط تعداد محدودی مورد توجه قرار گرفته و در آپارتمان هاپرورش داده می شوند و خاک آنها بایستی خاک پیت (خاک جنگل) باشد تا به خوبی رشد کند.

شرایط نگهداری گیاه پپرومیا

در زیر به شرایط کلی و مورد نیاز پپرومیا پرداخته ایم:

۱)نور:

مناطق پرنور یا نیمه سایه اطاق که دور از تابش مستقیم خورشید باشد، مناسب است. این گیاه در زیر اشعه یچراغ فلورسنت پژمرده می شود.

۲)آبیاری:

این گیاه نیاز چندانی به آب ندارد. همیشه مقدار زیادی آب در برگ های آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بین دو آبیاری باید کاملاً خشک شود، ولی نباید آبیاری آنقدر به تعویق بیفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نیاز دارد و مقدار آبیاری باید خیلی کمتر باشد.ریشه آن سطحی است و گسترش چندانی ندارد و در هوای آلوده، زرد و خشک می شود. در صورت آب دادن زیاد اطراف یقه ساقه، موجب پوسیدگی آن می گردد.

۳)دما:

گیاه پپرومیا به سرمای زیاد مقاومت ندارد و حداکثر می تواند در زمستان ۱۵ درجه سانتیگراد را تحمل نمایدو در فصل رشد دمای ۲۴ – ۳۰ درجه برای آن بسیار مناسب است.

۴)رطوبت:

میزان رطوبت لازم حدود ۵۰ درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نماید، لکه هایی بر روی سطح برگ ظاهر می گردد و برگ را بی حس می کند و برگ می افتد.

۵)خاک:

هر اندازه قابلیت نفوذ خاک بیشتر باشد، ریشه و ساقه از پوسیدگی محفوظ خواهد بود. برای تهیه خاک، یک قسمت پیت، یک قسمت ماسه و یک قسمت خاک باغچه استفاده کنید و کف گلدان مقداری ماسه و سنگریزه بریزید.

۶)گلدان:

فصل بهار است و خاک مناسب برای آن مخلوطی از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را باید در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ی مستقیم آفتاب قرار داد. در این صورت سنبله گل سفید یا کرم رنگی تولید می کند.

آشنایی با نشانه های بیماری پپرومیا و درمان آن:

لکه برگی در اثر قارچ سرکوسپورا Cercospora leaf spot:نقاط متعدد برجسته به رنگ قهوه ای تیره با حاشیه کرکی از علائم اصلی بیماری گیاه پپرومیا می باشد.شدت بیماری در سطح زیری برگ بیشتر از سطح روئی آن است.گاهی اوقات علائم بیماری با سایر برجستگیهای ناشی از گزش حشرات و کنه ها اشتباه می شود.معدوم ساختن علفهای هرز میزبان عامل بیماری در کاهش آلودگی مؤثر می باشد.
لکه برگی در اثر قارچ میروتسیوم Myrothecium leaf spot:لکه های گرد تقریباًبزرگ با دوایر متحدالمرکز به رنگ قهوه ای سوخته از علائم اصلی آلودگی می باشد.عدم آبیاری بارانی و مبارزه با حشرات حامل اسپورهای قارچ ،در کاهش آلودگی مؤثر می باشد.
لکه برگی در اثر قارچ فیلاستیکتا Phylosticta leaf spot:علائم این بیماری تقریباً شبیه به بیماری لکه برگی میروستیومی بوده با این تفاوت که اندازه و تعداد لکه ها بیشتر و به رنگ قهوه ای سوخته متمایل به سیاه می باشد.

تکثیر گیاه پپرومیا

گیاه پپرومیا ابلق یا سفید با قلمه های بذر و ساقه تکثیر میشود؛ پپرومیای سبز با قلمه های برگ و ساقه تکثیرمی شود. پپرومیای معمولی که گیاهی است با برگ های چروکیده، کاملاً متفاوت با گیاهان دیگر این خانواده است و آنرا به کمک برگ های کاملش تکثیر می کنند.
در بهار و تابستان از قلمه ی یک ساله گیاه استفاده نمایید. قلمه را به میزان ۴- ۵ سانتیمتر در ماسه ی شسته فرو کنید و در محلی که دمای آن ۱۸ درجه باشد، در تاریکی قرار دهید. در مورد انواع گوشتی آن، برگ را روی سطح ماسه بخوابانید و روی آن ماسه شسته بریزید؛ پس از مدتی از انتهای رگبرگ ها ریشه ظاهر می گردد.

منبع: www.bakker.com

سایر مقالات پربازدید:

بررسی کامل گیاه استنوکارپوس
گیاه سانسوریا را بهتر بشناسید

معرفی و بررسی گیاه آگلونما

برای خرید گیاه پپرومیا ،کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *