نماتانتوس

معرفی گیاه نماتانتوس

گیاه نماتانتوس را بهتر بشناسید!

گیاه نماتانتوس از خانواده گل های بنفشه آفریقایی بوده و خود به تنهایی دارای ۳۰ گونه مختلف می باشد. نحوه رسیدگی و نگهداری به این گیاه در خانه های آپارتمانی بسیار راحت بوده و شاید یکی از دلایلی مهم در محبوبیت این گیاه در میان گل‌های آپارتمانی همین امر باشد.

شرایط نگهداری گیاه نماتانتوس

در زیر به شرایط کلی و مورد نیاز نماتانتوس پرداخته ایم:

۱)نور:

برگ های گیاه نماتانتوس کاملا گوشتی و براق است، رنگ برگ ها تیره بوده و به نور زیادی جهت رشد نیاز دارد. پس گلدان را در جایی قرار دهید که بیشترین نور ممکن به گیاه برسد. این گل اواخر تابستان که روزها کوتاه می شوند شروع به گلدهی می کند، بنابراین باید برای او تفهیم کنید که روزها در حال کوتاه شدن هستند! به همین جهت در ماههای شهریور، مهر و آبان گلدان را در راهرو منزل قرار داده و زمانی که گل داد به داخل خانه بیاورید.

۲)آبیاری:

چنین گل هایی که دارای برق و حالت چرمی بر روی برگ های خود دارند، در مقابل کم آبی مقاومت بالایی دارند. پس آبیاری این گیاه را زمانی انجام دهید که خاک آن کاملا خشک باشد، آب را نیز به قدری به گیاه بدهید که از زهکش پایین گلدان خارج شود.

۳)دما:

نماتانتوس علاقه ای شدید به هوای خنک دارد، از این رو گلدهی گیاه فقط در هوای خنک و پاییز انجام می شود. از این رو گیاه را در هوایی یکسان و گرم قرار ندهید. بهترین جا برای قرار دادن گیاه داخل راهرو، تراس و یا پشت پنجره بوده که گردش روز و شب و خنکای هوا را حس کند. توجه داشته باشید در فصول سرد و یخبندان گیاه به هیچ عنوان در فضای باز قرار نگیرد، زیرا احتمال یخ زدگی و از بین رفتن آن را در بر خواهد داشت.

۴)تغذیه:

بهترین خاک برای این گیاه همان خاک کاکتوس می باشد، زیرا جذب بالایی از رطوبت نداشته و دارای زهکشی مناسبی نیز می باشد. از خاک بنفشه آفریقایی با درصد پرلیت درشت بیشتری نیز می توانید بهره بگیرید. این گیاه در فصل تیر و مرداد در خواب فرو رفته و نیاز کمتری به کود دهی دارد، از این رو از اواخر تابستان، یک هفته در میان شروع به دادن کودهای کامل گلدهی با فسفر بنفشه آفریقایی کنید، زمانی که گل ها درآمد کود دهی را به ماهی یکبار کاهش دهید.

۵)رطوبت:

این گیاه به رطویت نیازی نذارذ ولی اگر محیط شما دارای رطوبت باشد برگ هایش بیشتر رشد میکند و زیباتر می شود.

آشنایی با نشانه های بیماری گیاه نماتانتوس و درمان آن:

نماتانتوس بسیار مقاوم است.فقط اگر شرایط بالا را برای این گیاه مهیا کنید دچار هیچ بیماری نمی شود.و فقط آفت ها می ماند که معمولا به سراغ این گیاه در محیطی که رطوبت کم باشد می آید و شما می توانید با اسپری کونفیدور این کنه ها را از بین ببرید.

تکثیر گیاه نماتانتوس

تکثیر نماتانتوس به سادگی انجام شده و برای آن سه راه پیش رو دارید، می توانید در قدم اول یکی از برگ ها را کنده و داخل خاک بنفشه آفریقایی کنید و روی آن را یک نایلون بکشید تا رطوبت آن حفظ گردد، پس از آن گلدان را در هوایی خنک قرار داده و منتظر برای ریشه دهی بمانید، در تکثیر دقت داشته باشید که خاک باید حتما دارای پیت ماس باشد. راه دوم به این شکل است که ده سانت از ریشه سال جاری را زده و مستقیما داخل خاک فرو کنید و منتظر ریشه دادن بمانید، راه سوم این است که یکی از ساقه ها را بدون جدا کردن خم کرده و داخل خاک فرو کنید و پس از آن منتظر ریشه دهی بمانید و پس از ریشه زدن ساقه اصلی را جدا کنید.

منبع: www.bakker.com

سایر مقالات پربازدید:

بررسی کامل گیاه پوتوس قلبی
گیاه فیکوس آمستل را بهتر بشناسید

معرفی و بررسی گیاه آگلونما

برای خرید گیاه نماتانتوس ،کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *